PÁTEK 10. 01. 2025
Menu

Zámek Vranov nad Dyjí

Na Vranovsku se budete cítit jako v pohádce. Málokde totiž uvidíte tolik impozantních hradů, kouzelných zámků a tajemných zřícenin jako právě tady. Kromě těch nejznámějších, Vranova a Bítova, tu najdete také řadu méně známých památek, které rozhodně stojí za objevení.  A na svých toulkách za staletými pamětihodnostmi se můžete klidně vydat také za rakouské hranice.

Užijte si dovolenou v romantické atmosféře krajiny prodchnuté historií.

 
Barokní zámek ve Vranově nad Dyjí určitě nepřehlédnete. Tyčí se totiž na 76 metrů vysoké skále a tvoří jasnou dominantu okolí. Vranovský zámek je jednou z nejvýznamnějších barokních staveb světského charakteru ve střední Evropě, není proto divu, že byl vyhlášen také národní kulturní památkou. Historie vranovského zámku je dlouhá – vznikl totiž přestavbou původního hradu, o kterém se prameny zmiňují už v roce 1100 a zvěsti o něm najdeme také v samotné Kosmově kronice.
 

Dnešní podoba zámku Vranov nad Dyjí

Na dnešní podobě vranovské dominanty má největší zásluhu proslulý dvorní architekt Jan Bernard Fischer z Erlachu, který na zakázku hraběte z Althannu vytvořil projekt bohatě zdobeného Sálu předků i zámecké kaple Nejsvětější Trojice, které vznikly na sklonku 17. století.
 

Umělecká výzdoba Sálu předků a kaple Nejsvětější trojice

Sál předků byl vyzdoben předními umělci té doby – vídeňským sochařem Tobiášem Krackerem, který osadil výklenky sálu sochami významných Althannů či Janem Michalem Rottmayrem, autorem velkorysé alegoricko-mytologické fresky v kupoli. Také kapli Nejsvětější Trojice se dostalo pozornosti významných umělců. Její výzdobu zajistil rakouský umělec Ingác Heinitz z Heinzenthalu, který působivost kaple dotvořil impozantní freskou kupole zpodobňující téma "Pád andělů" s rodovým patronem a ochráncem církve archandělem Michaelem.

Impozantní interiéry vranovského zámku, kaple i zahrady jsou přístupné návštěvníkům.
 

Nesmrtelná teta a Andělská tvář

Věděli jste, že na zámku ve Vranově nad Dyjí se natáčely také dvě známé české pohádky? Nesmrtelná teta s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli vypráví příběh o Závisti, Rozumu a Štěstí. Stejně jako druhá pohádka z Vranovského zámku, Andělská tvář Zdeňka Trošky, je plná lásky, nenávisti a boje dobra se zlem. Majestátní zámek ve Vranově se svými romatickými a tajemnými zákoutími poskytl oběma pohádkám dokonalé kulisy. Zkuste také nasát trochu té pohádkové atmosféry!
 

Otevírací doba zámku Vranov nad Dyjí

1. Okruh - Reprezentační interiéry 
 
2. Okruh - Zámecká kaple
 
3. Okruh - Sezonní výstava
 
4. Okruh - Zámecká zahrada
Prohlídku je možno uskutečnit jen po předchozí domluvě se správou zámku, a to od května do září v návštěvních dnech a v otevírací době prvního okruhu.
 
Kontakty
Více informací na: www.zamek-vranov.cz
Kontakt: vranov@brno.npu.cz
Tel: +420 515 296 215
GPS: 48°53'33.496"N 15°48'39.614"E
 
 

Mikroregion Vranovsko © 2014 Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska